Dhe të tjerat

Ligjvënësit evropianë kërkojnë sanksione ndaj Turqisë

Parlamenti Evropian i kërkoi BE-së të enjten të vendosë sanksione ndaj Turqisë pasvizitës që Presidenti Tajip Erdogan bëri këtë muaj në pjesën turko-qipriote të Qipros. Me 631 vota pro, tre kundër dhe 59 abstenime, parlamenti ra dakord për një rezolutë jo-detyruese në mbështetje të anëtares së BE-së, Qipro duke u kërkuar udhëheqësve të BE të "ndërmarrin veprime dhe të vendosin sanksione të ashpra në përgjigje të veprimevetë paligjshme të Turqisë."  Rezoluta ka të ngjarë të konsolidojë mbështetjen për presionin e Francës për sanksionetë BE-së ndaj Turqisë muajin e ardhshëm, pas një kërcënimi të bërë nga blloku në tetormbi një mosmarrëveshje midis Ankarasë dhe anëtarëve të BE-së, Greqisë dhe Qiprosmbi të drejtat e gazit natyror.  Rezoluta e parlamentit e quajti eksplorimin e gazit nga ana e Turqisë në Mesdheunlindor "të paligjshëm", një akuzë që Ankaraja e hedh poshtë.  Parisi, që ka qëndrime të kundërta nga Ankaraja edhe për çështje të tjera, nuk ka hartuar ende sanksione të hollësishme, por diplomatët thonë se çdo masë ka të ngjarë tësynojë fushat e ekonomisë së Turqisë të lidhura me kërkimin e saj të hidrokarbureve, tëtilla si transporti detar, energjia dhe bankat.  "Turqia e di se çfarë duhet të bëjë," tha Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian nënjë seancë dëgjimore parlamentare franceze këtë javë. "Konfrontim ose bashkëpunim, varet nga ata."  Qiproja është ndarë përgjatë vijave etnike që nga pushtimi turk në 1974 i shkaktuar nganjë grusht shteti i frymëzuar nga Greqia. Vetëm Ankaraja e njeh Qipron Veriore si njështet të pavarur.  Presidenti Erdogan e indinjoi Qipron më 15 nëntor duke vizituar Varoshën, njëvendpushim që ndodhet i izoluar dhe i braktisur në një territor të askujt që nga viti 1974. Ankaraja mbështeti rihapjen e pjesshme të Varoshës në një lëvizje të kritikuar ngaShtetet e Bashkuara, Greqia dhe greko-qipriotët.  Roli kyç i Gjermanisë Në diskutim janë gjithashtu një plan për të zgjeruar preferencat tregtare të Turqisë me BE-në, partneri i saj kryesor i tregtisë dhe statusin e saj zyrtar si një kandidat për t'uanëtarësuar në BE, për të cilin Austria thotë se duhet të marrë fund.  Presidenti turk Erdogan ka bërë thirrje për bojkot të mallrave franceze, për të cilat njëdiplomat i BE-së tha se nuk ishte shenjë e mirë për thellimin e marrëdhënieve tregtare.  "Megjithatë, Turqia është një partner kryesor në shumë fusha, kështu që nuk ka konsensus në Këshillin (e qeverive të Bes-). Është ende shumë herët," tha një diplomat tjetër i BE.  Turqia, anëtare e NATO-s, ka rënë drejt autoritarizmit nën drejtimin e Erdoganit në vitete fundit, duke minuar përparësitë e BE-së në Siri dhe Libi,...

Read more
Page 1 of 214 1 2 214

The Albanian video production

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.