Meda me revole në dorë

Meda me revole në dorë

  Këngëtar i mirënjohur, Muhedin Përgjegjaj, i njohur si Meda, në një foto të siguruar nga Indeksonline, ...

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

    Presidenti i FSHF-së, Armand Duka është i bindur se asnjë kosovar nuk do të largohet ...

Baresi: Seedorf mund të dështojë

Baresi: Seedorf mund të dështojë

    Ish-kapiteni i Milanit, Franco Baresi beson se trajneri i ri Clarence Seedorf do të përballet ...

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Nga Bardhyl Ukcamaj Kohët e fundit është ndërtuar në Shkup (mbi rrënojat e qytetit të vjetër Tauresium) ...

Shqiptaret ne Britani

Zgjedhja e Editorit

gazeta shqiptare ne londer

Vdekja urbane e qyteteve tona

Nga Ylber Vokshi Në bazë të vrojtimeve detale të bëra në qytetet tonë,mundemi lehtë të vërejmë dhe ti prekim gati të gjitha problemet urbane që i karakterizojnë ato! Pos ...Full Article

OdaParty: PAVARESIA E SHQIPERISE 99 VITE – 27/11/2011 LONDER

Time:  27 November at 18:00 – 28 November at 01:00 Location: La Royale 819-821 HIGH ROAD MBREMJE MADHESHTORE FAMILJARE DHE RINORE NE LONDER ME RASTIN E 99 VJETORIT DITES ...Full Article

Nje njeri i vetem do te shpetoje Shqiperine

Nga: Koloreto Cukali A mundet një njeri i vetëm të shpëtojë Shqipërinë. Nuk ka pikëpyetje në fund të fjalisë më sipër, sepse këtë askush nuk e shtron më si pyetje. ...Full Article

Kongresi i Manastirit, vendosi krjimin e Alfabetit të njëhsuar të Gjuhës Shqipe

Më 14 nëntor 1908 në Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njësuar që do të ishte edhe fillimi ...Full Article

Arbëreshët na kujtojnë përsëri

I pari ndër shumë arbëreshë të tjerë, u rreshtua me Garibaldin dhe vuri më pas gurë themeltarë në ekzistencën e shtetit të sotëm italian. I dyti ka çartur të ...Full Article

Vetëvendosje publikon “listën e zezë” të importuesve nga Serbia

VV do ta thërras në interpelancë Mimoza Kusari-Lila Lëvizja Vetëvendosje do ta parashtrojë nesër një kërkesë për interpelancë të re, ku do ta ftojë ministren e Tregtisë dhe Industrisë, ...Full Article

Juliana Pasha largohet nga “E diell”

Juliana Pasha është larguar nga rubrika “Dyshja fantastike” e programit “E diell” në Top Channel. Vetëm tri javë pasi ka nisur ky sezon i ri i programit maratonë, këngëtarja ...Full Article

Politika, nafta dhe dhuna, 40 vitet në pushtet të beduinit revolucionar

Disa mendonin që për hir të dashurisë së tribusë së tij do të qëndronte me ta deri në fund. Gjithsesi, të gjithë e dinin që herët ose vonë, fundi ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) London 18th of October 2011

English: This is the print version of The Albanian newspaper in London, to read the version on a full size please click here, or scroll down on the document ...Full Article

TOMOR BAHJA BARRISTERI SHQIPTAR NË LONDËR

Nga: Bashkim Metalia Email: b.metalia@thealbanian.co.uk   Profili i njerëzve me diapazon që i shërbejnë me rigorozitet kauzës shoqërore ; si qytetar të denje dhe me përkushtim , asnjëherë nuk ...Full Article

Teuta Starova, Ambasadorja që bashkoi shqiptarët e Britanisë

  Mbahet në Londër konferenca “Nxitja e Bashkëpunimit ndërmjet Diasporës Shqiptare në Mbretërinë e Bashkuar dhe Autoriteteve Kombëtare dhe Vendore për zhvillimin lokal” The Albanian Aty ishin të gjithë. ...Full Article

Promovohen në Londër Fjalorët Historik të Shqipërisë dhe Kosovës të Robert Elsie

Promovohen në Londër edicionet e dyta të; Historical Dictionary of Albania (Fjalori Historik i Shqipërisë) dhe Historical Dictionary of Kosova (Fjalori Historik i Kosovës), të përgatitur nga Robert Elsie. ...Full Article

London College of Management Studies shfaq interes per studentet shqiptare

  London College of Management Studies  eshte kolegji universitar Londinez I cili ka shprehur interesin dhe deshiren per te terhequr studente nga Shqiperia dhe vecanerisht nga qyeti i Shkodres. ...Full Article

Rudolf Virchow: Kafkat e shqiptarëve tregojnë racën më superiore të Europës

Nga: Albert Hitoaliaj Rezultatet e shkencëtarit Rudolf Virchow, krijuesit të shkencës së kronologjisë, një prej shkencëtarëve më në zë të viteve 1800, politikanit e antropologut të famshëm gjerman, për ...Full Article

LEKA ZOGU Femijeria burrerore e monarkut shqiptar

  Lindja e tij, nuk ishte gezim vetem per familjen mbreterore, por ne ate kohe, ngjarje e shenuar edhe per kombin. Me 5 prill 1939, shqiptaret uruan dhe festuan, ...Full Article

Londra, ‘stacioni’ i radhës i Majlinda Kelmendit

Nga: Besa Dodaj Pas Polonisë, artistja Majlinda Kelmendi udhëton për në Londër, për të prezantuar punën e saj në ekspozitën ndërkombëtare të arteve pamore në, “Red gate gallery”. “Kopshti ...Full Article

The Albanian 1st of Feb Issue

Disa nga artikujt kryesor te Gazetes The Albanian ne Londer ne numrin e ri! GËZUAR DITËLINDJEN KOSOVË REGJISTROHU! LEVIZJA “PO NUK U REGJISTROVE NUK EKZISTON” AKOMA VAZHDON EMIGRANTËT QË ...Full Article

Fjalimi i At Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes

Nga: At Gjergj Fishta Prej brigjeve gjëmuese të Euksinit e deri në borën e amshueshme të Alpeve Julie; prej brigjeve bubulluese të Ekrakeraunve e deri ndër karma të thepisuna ...Full Article

Fotografite nga Flag Day 2010!

Faleminderit te gjithe atyre qe ishin te pranishem ne Festen e Flamurit te organizuar nga gazeta The Albanian ne Britanine e Madhe. Kliko ne Foto per te pare fotot.Full Article

The Adriatic’s new star: Albania’s unheralded coast is opening up to tourists and British home-buyers

Albania is only a short, 45-mile hop from Italy across the Strait of Otranto — but it has always felt an age away.  Occasionally, one of our national teams ...Full Article

Albanian Flag Day In the UK

The Albanian do te organizoje “Albanian Flag Day in the UK”  te Dielen me 21 Nentor 2010 ne 2.00 pm -6.30pm Ne Earlham Grove Road Wood Green N22 5HJ (3 min nga stacioni ...Full Article

“Shpresa Programme” nderohet me çmimin e Artë “Gold Award” nga National Resource Centre

Shtatori erdhi përsëri, rrëmbyeshëm dhe me plot punë për të gjithë tek Shpresa programme. Pas një vere shumë të suksesshme ku dy  nga shkollat  e mësimit të gjuhës shqipe ...Full Article
Page 1 of 212