You are here: Home » Lajme » Aktualitet » Pasaporta biometrike për shqiptarët në Britani

Pasaporta biometrike për shqiptarët në Britani 

The Albanian

Ka vetëm pak ditë që ka ardhur në krye të ambasadës shqiptare në Londër si “Chargé D’Affaires” dhe është gjendur pranë halleve të mërgimtarëve të këtushëm.

Kur akoma nuk e ka marrë firmën e presidentit Topi për të qenë Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë , z.Mal Berisha, ka ndërmarrë iniciativën e madhe për pajisjen me pasaporta biometrike të të gjithë shtetasve shqiptarë që jetojnë në Britani. Me një projekt pilot Z.Berisha kërkon që të bindë zyrtarët në Tiranë se numri i shqiptarëve që jetojnë në Britani dhe që kërkojnë të pajisen me pasaporta biometrike është vërtet i madh dhe se duhet domosdoshmërisht hapja e një zyre edhe këtu në Londër për hapjen zyrës për pajisje me pasaporta biometrike.

Për këtë ambasada në Londër ka lëshuar një njoftim, ku u kërkon ndihmën e të gjithë mërgimtarëve që dëshirojnë të pajisen me pasaporta biometrike, që thjesht të dërgojnë një email në adresën e hapur për këtë qëllim.

Ky është lajmi më i gëzueshëm për shqiptarët e këtushëm, nëse do të kihet parasysh shpenzimet e mëdha që duhet të bëjë një shqiptar për t’u pajisur me pasaportë biometrike në Shqipëri, bileta vajtje-ardhje, shpenzimet e qëndrimit, koha e pritjes etj etj.

Duket se kjo maratonë  do të marrë fund nëpërmjet këtij projekti, ku besohet se studimi i fizibilitetit ekonomik do të rezultojë pozitiv.

Për të gjithë shqiptarët e Britanisë kërkohet që vetëm të dërgojnë një email me kërkesën e tyre në

albpassport@gmail.com

Më poshtë mund të lexoni njoftimin e ambasadës shqiptare në Londër

 NJOFTIM

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Londër njofton të gjithë bashkëatdhetarët shqipëtar me banim në Britaninë e Madhe dhe në Republikën e Irlandës, të cilët i plotësojnë kushtet për tu pajisur me Pashaporta  Biometrike të Shtetit Shqiptar që të paraqesin kërkesën e tyre via – on – line në adresën elektronike të  mëposhtme:

albpassport@gmail.com

Ky do të jetë një test numerik. Si i tillë nuk kërkon dhënien e identitetit. Varësisht nga ky numër do vendoset Hapja e Zyrës së Lëshimit të Pashaportave nga Qeveria Shqiptare dhe Kompania Aleat. Kjo do të vlejë edhe për studimin e fizibilitetit ekonomik.

Afati i aplikimit on-line fillon me datën 8 Mars 2012 dhe zgjat deri me datën 8 Prill.

Inkurajojmë tërë aplikuesit të njoftojnë miqtë e tyre nëpër rrjetet sociale Facebook, Tëiter dhe në ato të komunikimit të përditshëm elektronik që të njoftojnë nëse dëshirojnë një gjë të tillë.  

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Britaninë e Madhe inkurajon çdo shtetas shqiptar që dëshiron të pajiset me Pasaportë Biometrike Shqiptare ta bëjë këtë brenda këtij afati.

Ambasada Shqiptare Londër

Related posts:

17 Responses to Pasaporta biometrike për shqiptarët në Britani

 1. urim

  jam i, interesum shum per 4 pasaporta

 2. ylli

  desha te di sesi mund te bej apilikimin…a duhet te dergoj te gjitha te dhenat ne e-mail..

 3. klodi

  jam i interesuar per pashaporten e re biometrike

 4. albert

  jam i nteresuar per pashaporten biometrike.

 5. dritan

  jam shume i interesuar per pashaporten e re biometrike di edhe shum te tjere, edhe do te mundohem ti informoj

 6. Admin

  Pershendetje
  Ju lutem mund t’i shkruani ne adresen e emailit qe ka hapur ambasada shqiptare ne Londer
  albpassport@gmail.com

 7. andon

  Pershendetje jam i interesuar te paisem me pasaporten biometrike.

 8. arjan

  ju falenderoj per ndihmen qe po na jepni ,jam i interesuar per pashaporten biometrike…

 9. ylber

  Hi,jetoj prej vitesh ne Uk jam i interesuar te pajisem me pasaporten biometrike

 10. agron

  o shqipe a e kuptoni se cfare thote me siper, dergoni email tek kjo adrese albpassport@gmail.com pse dergoni komente koti ketu.
  kaloni mire dhe mos e tregoni veten kaq te trashe (me falni per shprehjen).

 11. hekuran shehu

  une qe po ju shkruaj quhem hekuran shehu dhe jetoj ne angli,dhe me duhet te paisem me pashaport shqipetare biometrike ju lutem.

 12. Eva

  Une me sa duket e humba deadline per te derguar email, ka njeri informacion nese kjo iniciative e Mr Berisha ishte e sukseshme.

  Flm

 13. kol

  jam teper i interesuar per pasaporten sepse skam fare kam shum vite ketu ne angli aplikimi qeka hapur qe ne mars por un se kam marr vesh nje gje te tille ju lutem me informoni nese ka ndonje rrugezgjidhje faleminderit..

 14. Don

  pse nuk me kthen njeri pwrgjigje mua. A funksjonon kjo addresa apo jo. Ndonjeri nga ju qe ka marr pergjigje nga kjo adrese?

 15. Shef Domi

  Pershendetje

  Ne qofte se skeni marre pergjigje nga emaili i derguar, atehere kontaktoni direkt me ambasaden ne numrin e telefonit 02078288897
  ku ata do te mund tju informojne per procedurat e nevojshme.

 16. qazim

  Jam i interesuar per pashaporten shquptare biometrike nga London qe Te kem drejtesin per tu other ne vendin e lindes faliminderit per mirkuptimin.

 17. Plum mirukaj

  Ju lutem me ndimoni jame nje Shqiptare jetoj ne Londer me ka humber pashaporta Shqiptare se munem me aplikua.ju lutem shum .e shum.faleminderit.

Add a Comment