Emocionuese/ Letra që Xavi i dërgon Mesit pas çmimit

Lionel Messi konfirmoi mbrëmë se është lojtari më i mirë në histori të futbollit. Ai fitoi për të pestën herë Topin e Artë. Kurse, ish kapiteni i Barcelonës, Xavi Hernandez i ka shkruar një letër të hapur yllin argjentinas.

Messi dhe Xavi kanë luajtur përkrah njëri tjetrit për dhjetë vite me radhë, nga vitit 2004 e deri më 2014.

“Mund të them se ai ishte ndryshe. Leo, mbi të gjitha, kishte një talent që është e vështirë për të arritur”, ka rrëfyer Xavi ardhjen e Messin në Camp Nou, në editorialin për gazetën spanjolle El Pais.

“Një kohë më pas ai erdhi në ekipin e parë. Ne kemi ndarë një udhëtim dhe kam zbuluar një djalë të arsimuar, i cili ishte i respektueshëm, i përulur dhe nuk ishte mendjemadh”, ka theksuar ai.

“Kjo e bën Messin shembullore, sepse nuk ka ndryshuar, duke qenë më i mirë, ai nuk ka humbur ato vlera. Unë mendoj se Leo kurrë nuk donte të jetë i ndryshëm nga të tjerët”, mendon Xavi, i cili nuk kishte pritur që Messi të shpërthej.

“Ai ishte i ndryshëm, por ai ishte vetëm 16 vjeç, kështu që unë mendova se ai do të jetë i mirë, por unë e dija se futbolli është shumë i komplikuar, sepse shumë gjëra të ndërhyjë, por unë kurrë nuk kam imagjinuar se ai do të jetë lojtari më i mirë në histori “, tha Xavi.

“Që prej kur e njoh ai nuk është ndalur së zhvilluari. Ai ka përmirësuar vetën, derisa është shndërruar edhe në një golashënues. Ai tani shënon shumë, i ekzekuton goditjet e lira. Siç ka thënë Pep Guardiola, ai dominon çdo aspekt të lojës’, thekson ai.

“Ne kurrë nuk do të shohim diçka të ngjashme. Jo vetëm për shkak të asaj që ai mund të bëjë, por për shkak të kohës që ai është duke kaluar. Të tjerët kanë dominuar dy ose tre vite, ai duket të mos ketë asnjë zgjidhje në horizont”, ka përfunduar Xavi.