You are here: Home » Lajme » Te Pergjithshme
Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Nga Bardhyl Ukcamaj Kohët e fundit është ndërtuar në Shkup (mbi rrënojat e qytetit të vjetër Tauresium) ...

MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand Index

MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand Index

UK’s Most Improved Brands for 2013 MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand ...

“Anës Luginës së Preshevës”!?

“Anës Luginës së Preshevës”!?

Fadil LUSHI Të nderuar miq! Këtë shkrim a shkarravinë do ta filloj me ca vargje të poezisë ...

Njohja e Kosovës, kusht përfundimtar për hyrjen e Serbisë në BE

Njohja e Kosovës, kusht përfundimtar për hyrjen e Serbisë në BE

Serbia do të jetë e detyruar të arrijë marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën për ...

Shqiptaret ne Britani

Zgjedhja e Editorit

Te Pergjithshme

MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand Index

UK’s Most Improved Brands for 2013 MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand Index London, UK 24th January 2014 – MoneyGram, a leading globalmoney transfer and payment ...Full Article

Mbrothësia e përbashkët, rrugëdalja e guximshme e kombit shqiptar

Objektivat kryesorë janë: Çështjet e identitetit; Unifikimi i standardeve kombëtare, Demokracia, Ekonomia, Arsimi, Barazia gjinore, Shekularizmi, Të drejtat njerëzore, Gjyqësori, Sporti, Ndërveprimi, Rinia Qëllimi parësor i këtij projekti duhet ...Full Article

Lavazh per shitje

Shitet nje Lavazh. I hapur prej afersisht nje viti. Cmimi eshte shume i leverdishem. Ky Lavazh eshte e hapur 7 dite ne jave dhe ka leje nga council. Ka ...Full Article

Mbretëresha e Britanisë së Madhe nderon Dr. Noel Malcolmin

Daut Dauti Dr. Noel Robert Malcolm, hulumtues i lartë shkencor në All Souls College në Oxford University, nga mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeth II, ka marrë titullin Kalorës ...Full Article

Noel Malcolm nderohet nga Mbretëresha Elizabeth e II-të me titullin “Sir”.

  Gazetat Britanike The Times dhe The Daily Telegraph të datës 31 Janar 2013 kanë publikuar listën e personave të nderuar, nga Madhëria e Saj Elizabeta e II-të, Mbretëreshë ...Full Article

The Albanian newspaper in London 23rd of December 2013

Full Article

Diskursi politik dhe ideologjik

Arsim Canolli Në opinionin e sotshëm publik është krijuar një botëkuptim se shqiptarët nuk kanë pasur traditë të lirisë në politikë, respektivisht traditë të bazuar te një rend politik ...Full Article

Estimated £31.5 million to be transferred by UK’s global workforce on ‘Family Friday’

Estimated £31.5 million to be transferred by UK’s global workforce on ‘Family Friday’ 18th December is peak day in global money transfer market £650 million to be transferred in ...Full Article

The best

Full Article

Tahir Z.Berisha (31.8.28 – 12.12.13)

Miq dhe familjarë të nderuar, Me keqardhje dhe pikëllim ju njoftojmë se sot, më 12 dhjetor 2013 në Londër, veterani i arsimit Tahir Berisha, ka ndërruar jetë, në moshën ...Full Article

LETËR E HAPUR PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS BUJAR NISHANI JO AMBASADOR NË ZVICËR BIRIT TË XHELIL GJONIT, NJËRIT PREJ PERSEKUTORËVE TË DIKTATURËS

Nga ELIDA BUÇPAPAJ Disa ditë më parë shtypi i Tiranës njoftoi se ish-deputeti i PS Ilir Gjoni ishte zgjedhur nga Edi Rama kandidat për Ambasador në Zvicër. Publiku shqiptar ...Full Article

Kryeministri Rama do të vijë sërish në Londër…

Nga Petrit Kuçana Nuk është hera e parë që ai vjen në Londër, madje edhe si kryeministër, por kjo ishte vizita e tij më e zhurmshme(natyrisht për publikun shqiptar). ...Full Article

Urim me rastin e 101 vjetorit të Pavarësisë!

Nga Mal Berisha Ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Republikën e Irlandës Dita e përvjetorit të shpalljes së pavarësisë së atdheut sivjet vjen ...Full Article

GAFË DIPLOMATIKE NË LONDËR

Nga Arben Manaj Në mungesë të një reagimi apo prononcimi nga pala angleze apo të ndonjë njoftimi nga zyra e Kamerunit, që faktikisht nuk gjendet në faqen online të ...Full Article

Themelohet dega e FRESSH-it në Britaninë e Madhe

Të rinjtë e Forumit Rinor Euro-Socialist të Shqipërisë do të kenë degën e tyre në Britaninë e Madhe, si një mundësi e jashtëzakonshme që u krijohet të gjithë të ...Full Article

Pesha e kujtimeve

 Nga Daut Dauti A Arsimi: Pse në Kosovë njerëzit e shkolluar nuk dinë të flasin as të shkruajnë? Pse e kanë bërë gjithë atë shkollë? Sa e sa herë ...Full Article

Kastriot Berberi, kandidati per keshillin bashkiak të Waltham Forest, Londër

Është përzgjedhur për të qenë kanddat për këshilltar në “London Borough of Waltham Forest Council”. Për Kastriot Berberin nuk ka qenë i papritur ky kandidim duke mos fshehur emocionin ...Full Article

Ambasadorët tanë

Nga Bashkim Metalia Një atmosferë e gjallë sa mediatike po aq edhe nga opinioni publik, teksa flitej për të riun shqiptar, talentin e futbollit Adnan Januzaj. E bukura qëndron ...Full Article

Zoti Papulias, Çamëria pret zgjidhje!

Nga Tahir Muhedini Zoti Karolios Papulias, në një takim të viteve të para të tranzicionit, asokohe në postin e ministrit të jashtëm, duke iu referuar problemit çam, i tha homologut ...Full Article

Mother Teresa Albanian Union

Si po shkatërrohet familja shqiptare në Britani Dr Zamira Ruspi Chair – Mother Teresa Albanian Union Faleminderit për opinionet tona lidhur me problemin e divorcit në familjet shqiptare ne ...Full Article

Shpresa Programme nis një projekt kundër dhunës në familje

Dhuna në familje është një fenomen që prek të gjitha kulturat, nacionalitete dhe shtresat. Është një realitet që ka ekzistuar në të gjitha kohërat dhe vazhdon të shfaqet edhe ...Full Article

“Nene Tereza” Albanian Community in UK

Si po shkatërrohet familja shqiptare në Britani Zakonisht janë shumë kombinime faktorësh që kontribuojnë në divorc, dhe familjet shqiptare nuk përjashtohen nga këto shkaqe megjithëse duhet cekur që situatat ...Full Article
Page 1 of 2012345678910...1620...Last »