Meda me revole në dorë

Meda me revole në dorë

  Këngëtar i mirënjohur, Muhedin Përgjegjaj, i njohur si Meda, në një foto të siguruar nga Indeksonline, ...

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

    Presidenti i FSHF-së, Armand Duka është i bindur se asnjë kosovar nuk do të largohet ...

Baresi: Seedorf mund të dështojë

Baresi: Seedorf mund të dështojë

    Ish-kapiteni i Milanit, Franco Baresi beson se trajneri i ri Clarence Seedorf do të përballet ...

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Nga Bardhyl Ukcamaj Kohët e fundit është ndërtuar në Shkup (mbi rrënojat e qytetit të vjetër Tauresium) ...

Shqiptaret ne Britani

Zgjedhja e Editorit

PERSONAZH

Intervistë e Jusuf Gërvallës, botuar në gazetën gjermane ”Tagische Zeitung”

  AlbaniaPress sjell nje interviste te Jusuf Gervalles dhene gazetes gjermane   “TAGISCHE ZEITUNG”. Intervista eshte dhe ne vitin 1980, por gazeta e ka botuar ate me 20 janar ...Full Article

Veseli: Kosova do ta fitojë luftën kundër korrupsionit dhe krimit

  “Gjermania ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për Kosovën. Ndërsa PDK është e interesuar që sikur CDU, ta fitojë edhe mandatin e tretë me radhë në zgjedhje”, pohon ...Full Article

Hashim Thaçi ironizon me Rugovën, Surroin, flet për sukseset e tij dhe për Fatmir Limajn

    Kryeministri Hashim Thaçi në një intervistë për emisionin Top Show ka folur për fillet e tij në politikë, që nga koha kur ai ishte anëtarësuar në Lëvizjen Popullore ...Full Article

Rama, BE-së: Jemi të gjithë myslimanë e të gjithë të krishterë

  Kryeministri Edi Rama, gjatë një interviste televizive, ka bërë edhe një herë dje bilancin e 100 ditëve të para të qeverisjes së vendit nën drejtimin e tij. Kryeministri ...Full Article

Nik Xhelilaj: Arrita të bëhem pjesë e telenovelave turke, falë gënjeshtrave

  Fama dhe suksesi jo gjithmonë fitohen lehtë, e veçanërisht kur tentohet të depërtohet në një treg të stërngarkuar dhe ku konkurrenca është tepër e madhe. Nik Xhelilaj, aktori ...Full Article

Intervista/ Agolli: Kërkesa ndaj Shqipërisë për armët kimike, si gomari që e ftuan në dasmë

  Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shprehet kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane në Shqipëri. I pyetur nga “Panorama”, Dritëroi kërkon nga opinioni publik dhe shoqëria që të reagojnë ...Full Article

A ndryshon qasja e Ramës nga Berisha për dhënien e pasaportave shqiptare?

“Unë kam po atë qasje që kam pasur, që kjo nuk është çështje që Shqipëria apo Qeveria e Shqipërisë mund ta trajtojnë në mënyrë të përveçme apo ta vendosin ...Full Article

Çfarë është “Islami politik”, kush e përfaqëson atë në Kosovë dhe Maqedoni?

  Kohë më parë, publicisti Veton Surroi në një forum në Vjenë për Kosovën kishte vecuar tri elemente që sipas tij e kërcënojnë Kosovën.   Surroi theksin e kishte ...Full Article

Kryeakademiku Korkuti: Provokimit të Akademisë Maqedonase do t`i përgjigjemi me shkencë

  Kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, akademik prof. dr. Muzafer Korkuti përmes një interviste për INA-n sqaron dilemat e shfaqura nëse kjo Akademi duhet të merret shpifjet ...Full Article

The Albanian Print version 25th of September 2013

The Albanian in London 25th of September 2013 by shefdomiFull Article

Fufo: Me atë që preka fundin, u mësova më mirë t’i vlerësoj të hollat dhe njerëzit

  “Jeta është e paparshikushme. Para pesë-gjatshë viteve nuk kam menduar se do jeme ajo që jam sot”, thotë Lupço Nikolovski Fufo, njeriu i cili me vite llogaritej si ...Full Article

Koço Danaj: Maqedonia të shpërbëhet, Greqia, Serbia dhe Mali i Zi të lëshojnë trojet shqiptare të grabitura në 1913

  Politologu dhe ideatori i Listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj, ka trazuar dhe provokuar edhe një herë Serbinë, Greqinë, Malin e Zi dhe Maqedoninë, shtete të cilat përvetësuan ...Full Article

David Frost dhe një intervistë ‘shqiptare

  Ndërron jetë në moshën 74-vjeçare gazetari i njohur britanik, David Frost.  Drejtuesi i  njohur televiziv, i cili mbahet mend për intervistat me ish-presidentin amerikan Richard Nixon, ka vdekur ...Full Article

Eksperti amerikan, Brzezinski: Strategjia ndaj Sirisë është "një sekret i ruajtur mirë"

  Në intervistë për DW, ish këshilltari i Sigurisë Kombëtare amerikane, Zbigniew Brzezinski shprehet kundër sulmeve ndoshta të pashmangshme ushtarake kundër Sirisë. SHBA-së i mungon strategjia koherente, beson ai. ...Full Article

Haradinaj rrëfen për takimet me Milosevicin dhe për burgun me pamje kah deti

  Ish-kryeministri dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj rrëfeu dje në “Tonight” detaje interesante nga jeta e tij në qelitë e Hagës.   Kur ju them “Hagë”, çfarë ju ...Full Article

Kadare: Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarët nga sllavët!

  Në fundjavë (15.06) në Këln ishte i ftuar shkrimtari Ismail Kadare i shoqëruar nga bashkëshortja e tij dhe shkrimtarja e njohur Helena Kadare. Kadare foli ndër të tjera ...Full Article

Kim Mehmeti: Kthimi i shqiptarëve ortodoks, çështje e vetëdijes individuale

  Shqiptarët e Maqedonisë të përkatësisë islame, rikthimin në gjirin kombëtar të vëllezërve të tyre ortodoksë duhet ta marrim si kthim të vëllezërve të gjakut, të cilët për një ...Full Article

Intervista online: Hashim Thaçi u përgjigjet miqve në FB

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaci, përgjatë një orë është përpjekur të përgjigjet në pyetjet e miqve të tij në profilin zyrtar në faqen e Facebook-ut. Ndonëse, miqtë e tij ...Full Article

Kadare: Shqipëria s’do ekzistonte, nëse ne nuk do kishim tolerancën mes myslimanëve dhe krishterëve

Numri i parë i revistës filozofike franceze “NOOR” hapet me intervistën e shkrimtarit Ismail Kadaré dhe një tregim të Ylljet Aliçkës. Janë dy shqiptarë që zënë një vend me ...Full Article

Kadare: Shqipëria s’do ekzistonte, nëse ne nuk do kishim tolerancën mes myslimanëve dhe krishterëve

  Numri i parë i revistës filozofike franceze “NOOR” hapet me intervistën e shkrimtarit Ismail Kadaré dhe një tregim të Ylljet Aliçkës. Janë dy shqiptarë që zënë një vend ...Full Article

Gjuhësia shqiptare duhet të mendojë bashkërisht

“Shqipja pas vitesh të tëra përpjekjesh, mundimesh, luftrash ndodhet sërish përpara një udhëkryqi te ri. Zhvillimet pas ndryshimeve të thella qoftë në Shqipëri, Kosovë, apo viset e tjera ku ...Full Article

Atyre që ruajtën këngën e djepit…

Petrit Kuçana Ishin vetëm valët e Radio Tiranës që përçonin fjalën shqip, ndonëse ishte e pamundur që të shkoqitej ai tingulli i mëmëdheut nga propaganda komuniste. Ishte e vetmja ...Full Article
Page 1 of 3123