Meda me revole në dorë

Meda me revole në dorë

  Këngëtar i mirënjohur, Muhedin Përgjegjaj, i njohur si Meda, në një foto të siguruar nga Indeksonline, ...

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

    Presidenti i FSHF-së, Armand Duka është i bindur se asnjë kosovar nuk do të largohet ...

Baresi: Seedorf mund të dështojë

Baresi: Seedorf mund të dështojë

    Ish-kapiteni i Milanit, Franco Baresi beson se trajneri i ri Clarence Seedorf do të përballet ...

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Nga Bardhyl Ukcamaj Kohët e fundit është ndërtuar në Shkup (mbi rrënojat e qytetit të vjetër Tauresium) ...

Shqiptaret ne Britani

Zgjedhja e Editorit

Ekonomi

Liritë ekonomike, përparon Shqipëria

Shqipëria ka përparuar në renditjen botërore mbi indeksin e Lirive Ekonomike, raport I publikuar për të 20-in vit me radhë nga fondacioni Heritage dhe gazeta “The Wall Street Journal”. ...Full Article

Rriten investimet e huaja

Gjatë vitit 2013 ka pasur rritje të investimeve ndërkombëtare dhe rritje të numrit të bizneseve të huaja të regjistruara në Kosovë, krahasuar më periudhën e njëjtë të vitit 2012, ...Full Article

Sistemi bankar në Kosovë vazhdon të jetë i qëndrueshëm

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka pritur sot në një takim Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza. Sistemi bankar në Kosovë vazhdon të jetë i ...Full Article

Berisha: Për herë të parë në 8 vite, ekonomia shqiptare drejt krizës

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zgjedhur edhe këtë fundjavë të analizojë situatën ekonomike në vend. Duke ju referuar raportit të fundit të Komisionit Europian per ekonomine e vendeve te rajonit, ...Full Article

‘Kosova, e pafavorshme për investime’

Kosova nuk mund të ketë rimëkëmbje ekonomike pa pasur investime nga jashtë. Kështu vlerësojnë Instituti për Politika Zhvillimore INDEP, andaj kanë bërë një studim, që në veçanti merret me ...Full Article

Turizmi në Lezhë, prioritet promovimi i resurseve dhe muzeve

Ndërtimi i Muzeut etnografik, ndërhyrja në vendvarrimin e Skënderbeut dhe promovimi i vazhdueshëm i resurseve, janë prioritet kryesorë të sektorit të turizmit në Bashkinë e Lezhës, që pritet të ...Full Article

A paguajnë tatim bizneset në pjesën veriore?

Qindra biznese private veprojnë në pjesën veriore të Mitrovicës, por shifrat për regjistrimin e tyre, ndryshojnë në autoritetet kompetente në Prishtinë. Sipas shifrave të Administratës Tatimore të Kosovës, në ...Full Article

Konfindustria: Po deshton krijimi i tregut ekonomik mbareshqiptar

  Konfindustria, duke marre shkak nga mbledhja e perbashket ne Prizren ndermjet Qeverive te Shqiperise dhe Kosoves vlereson, se praktikisht deri me tash me vendime te pastra proteksioniste te ...Full Article

Shqipëria, më e pasura në BE për naftë

Ndryshe nga sa mendohet, Shqipëria rezulton të jetë një nga vendet me pasuri natyrore më të mëdha në Evropë. Thesari më i madh gjendet tek rezervat e naftës që ...Full Article

Moti i keq në SHBA rrit çmimet e naftës

Çmimet e naftës u rritën të martën pasi tregtarët parashikuan se moti i keq në Shtetet e Bashkuara do të shtonte kërkesën për karburant. Shërbimi Kombëtar i Motit tha ...Full Article

Korrik-Shtator 2013, turizmi e tregtia me rënie vjetore 3.4 %

INSTAT zyrtarizon përkeqësimin e akvititeti ekonomik Ekonomia shqiptare u tkurr pikërisht kur pritej gjallërimi i saj. Pas bankës së shqipërisë edhe INSTAT zyrtarizon përkeqësimin e akvititeti ekonomik në periudhën ...Full Article

Shqipëri: Rriten çmimet e karburantit dhe cigareve

Një janari ka nisur me çmime të rritura për disa mallra në tregun shqiptar. Ndonëse ishte e pritshme diçka e tillë, pasi ndryshimi i paketës fiskale e parashikon ndryshimin ...Full Article

Lista e qyteteve më të shtrenjta në botë

Sipas të dhënave të faqes Expatistan, që merret me krahasimin e kostos së jetesës në qytete të ndryshme të botës, del se Londra është aktualisht qyteti më i shtrenjtë ...Full Article

“The Ecomonist”: Shqipëria, një nga vendet me trazira në 2014

  Shqipëria është një nga vendet që në vitin 2014 mund të përfshihet nga trazira dhe protesta masive, shkruan gazeta prestigjioze britanike “The Economist” në një analizë të saj ...Full Article

Zbatimi i SWIFT kodit, me probleme

Zbatimi i SWIFT kodit bankar të Republikës së Kosovës nga institucionet financiare në vend po zbatohet me vështirësi, pasi disa banka korrespondente në shtete të ndryshme të Evropës dhe ...Full Article

Aksidentet, 85 për qind e vdekjeve vijnë nga mjetet e vjetra

  Pjesa më e madhe e aksidenteve rrugore gjatë vitit 2013 kanë ndodhur gjatë ditës, në rrugë të drejtë, të thatë dhe të asfaltuar, ndërkohë që 57,9% e tyre ...Full Article

The Albanian newspaper in London 23rd of December 2013

Full Article

Nënshkruhet marrëveshja për përkrahjen institucionale dhe teknike për sistemin e furnizimit me ujë në Mitrovicë

“Qeveria e Kosovës është mirënjohëse dhe shumë falënderuese ndaj Qeverisë së Luksemburgut që ka zgjeruar projektin aktual për të financuar këtë projekt që do të siguroj qëndrueshmëri të furnizimit ...Full Article

Greqia merr edhe 1 miliardë euro ndihma nga eurozona

Ministrat e financave të eurozonës kanë aprovuar të martën një ndihmë prej një miliardë euro për Greqinë, pasi Athina ka bërë përparim të mirë në reformimin e ekonomisë së ...Full Article

41 milionë euro më pak në buxhet nga turizmi i vitit 2013

Pavarësisht numrit të lartë të turistëve në Shqipëri, të deklaruar shpesh nga qeveria e mëparshme,  bilanci neto i të ardhurave nga turizmi për nëntëmujorin e parë të 2013-ës, rezulton ...Full Article

Nga një janari akcizë e re për duhanin

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm hyn në fuqi norma e re e akcizës për duhanin. Pas rritjes nga 27 në 30 euro për një kilogram në tetor ...Full Article

Jetësohet Fondi për Zhvillimin e Veriut

Është zhvilluar sot mbledja e parë e bordit drejtues që do të menaxhoj me fondin e posaçëm zhvillimor për veriun e Kosovës, bënë të ditur një komunikatë e lëshuar ...Full Article
Page 1 of 3212345678910...162024...Last »