Meda me revole në dorë

Meda me revole në dorë

  Këngëtar i mirënjohur, Muhedin Përgjegjaj, i njohur si Meda, në një foto të siguruar nga Indeksonline, ...

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

    Presidenti i FSHF-së, Armand Duka është i bindur se asnjë kosovar nuk do të largohet ...

Baresi: Seedorf mund të dështojë

Baresi: Seedorf mund të dështojë

    Ish-kapiteni i Milanit, Franco Baresi beson se trajneri i ri Clarence Seedorf do të përballet ...

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Nga Bardhyl Ukcamaj Kohët e fundit është ndërtuar në Shkup (mbi rrënojat e qytetit të vjetër Tauresium) ...

Shqiptaret ne Britani

Zgjedhja e Editorit

DOSSIER

The Albanian newspaper in London 10th of Decembre 2013

The Albanian newspaper in London 10h of Decembre 2013 by shefdomiFull Article

The Albanian Print version 27th of August 2013

The Albanian in London 27th of August 2013 by shefdomi    Full Article

The Albanian Print version 5th of August 2013

The Albanian Newspaper in London 5th of August 2013 by shefdomi    Full Article

Atyre që ruajtën këngën e djepit…

Petrit Kuçana Ishin vetëm valët e Radio Tiranës që përçonin fjalën shqip, ndonëse ishte e pamundur që të shkoqitej ai tingulli i mëmëdheut nga propaganda komuniste. Ishte e vetmja ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) 25th of April 2013

The Albanian in London 25th of April 2013 by Shef Domi English: This is the print version of The Albanian newspaper in London, to read the version on a ...Full Article

Shqiptarë në oborrin e Francës

Fisnikë dhe ushtarë nën flamujt e katolicizmit. Forca ushtarake e shqiptarëve në oborret e Perëndimit, pas pushtimit osman të atdheut të tyre. Maneshët, Muzakët dhe emra të tjerë që ...Full Article

Krijimi i shtetit grek dhe kufijtë e tij me Shqipërinë *

Nga Daut Dauti  Në fushën e diplomacisë evropiane çështja e intervenimit të Fuqive të Mëdha në mes Portës dhe Greqisë për herë të parë u konsiderua në Kongresin e Vjenës ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) London 10th of October 2012

The Albanian London 10th of October 2012   English: This is the print version of The Albanian newspaper in London, to read the version on a full size please click ...Full Article

Anija e Ismail Qemalit në një monedhë Austriake

Anija e Lloyd-it austriak “Brünn”, që sho qëroi Ismail Qemalin dhe 14 patriotët e tjerë, nga Trieste në Durrës, për të Shpallur Pavarësinë, është vënë në një monedhë argjendi ...Full Article

Mitrovicë, dyshime për një varrezë masive

  Eshtra njerëzish janë gjetur të shtunën gjatë punimeve në ndërtimin e një objekti para hyrjes së spitalit të ri në Mitrovicë, me ç’rast dyshohet për varrezë masive në ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) London 20th of May 2012

Ne Numrin e ri te gazetes The Albanian ne Londer do te mund te Lexoni! 1 – DERA E GABUAR E ALEANCËS 2 – RITA ORA KRYESON TOP-LISTËN E ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) London 5th of May 2012

Ne Numrin e ri te gazetes The Albanian ne Londer do te mund te Lexoni! 1 – Topi (S)mundet Nga The Albanian 2 – A ËSHTË GJALLË DEMOKRACIA? nga ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) London 20th of April 2012

English: This is the print version of The Albanian newspaper in London, to read the version on a full size please click here, or scroll down on the document below where ...Full Article

NAÇERTANIA E GARASHANINIT – KJO MURTAJË E ZEZË E BALLKANIT

Xhelal Zejneli Në vitet ’40 të shekullit XIX, ose më saktë pas vitit 1842, udhëheqësit serbë filluan t’i shqyrtojnë planet e zgjerimit të Serbisë. Ministri i Punëve të Brendshme i ...Full Article

“Erdhi nga Londra e Largët”… Ushtar Kavaja- Lulja e Shqipërisë

 Nga Fazli Maloku Indrit Cara u lind në qytetin e Kavajës më 11 korrik 1971, nga prindërit Lulzim Cara dhe Xhemaile Cara. Lindja e çdo fëmije tek shqiptarët nga ...Full Article

“Bomba” në legatën sovjetike

Pafajësia e marrë në vendimin e vitit 1991 Në vitin 1991 familjarët e të ekzekutuarve padrejtësisht iu drejtuan me një kërkesë zyrtare institucioneve më të larta në vend ku ...Full Article

Çfare shkroi konsulli britanik per Mustafa Nuri Pashen 1824-1885?

Janinë 19 Prill 1877 Zotëri! Kam nderin t’ju vë në dijeni se në datën 16 të këtij muaji, qeveria e këtushme, mori një telegram nga Vlora dhe zbuloi se ...Full Article

Nexhmije Hoxha pranon: Me Titon u nënshkruan marrëveshje të rrezikshme. Enveri i kishte duart e lidhura për Kosovën

Nga Janusz Bugajski E veja e diktatorit rrëfehet për marrëdhëniet e Enverit me Titon dhe  pse nuk u bashkua Shqipëria dhe Kosova  Pjesa e Parë/ Intervista e Nexhmije Hoxhës në ...Full Article

Enciklopedia Britannica nuk shtyp më, kalon në dixhital

NEW YORK (Reuters) – Në sinjalin më të fundit të dominimit të tregut dixhital të publikimeve, edhe enciklopedia më e vjetër në gjuhën angleze po kalon tërësisht ne epokën ...Full Article

Prilli, ky emër gruaje

Duket si në përralla: Prillin po e presin me emocion të gjitha palët. Të gjitha palët do të thotë si pala që punon pa pushim që Shqipëria të mos ...Full Article

Trishtimi prej Komunizmit

Sikur masakrat të mbeteshin vetëm masakra, të bënin keq një ditë, një vit ose një dekadë… Masakrat, nëse ndodhin, të ndjekin përgjithnjë. Vrasja e 22 intelektualeve nga diktatori Enver ...Full Article

Kryeministri Berisha në bashkëbisedim me gazetarët

Presidenti i ardhshëm, sipas Kushtetutës Kryeministri Sali Berisha gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët iu është përgjigjur pyetjeve të tyre lidhur me çështje të ndryshme të politikës shqiptare, si largimi ...Full Article
Page 1 of 212