You are here: Home » Lajme » Diaspora
Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Nga Bardhyl Ukcamaj Kohët e fundit është ndërtuar në Shkup (mbi rrënojat e qytetit të vjetër Tauresium) ...

MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand Index

MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand Index

UK’s Most Improved Brands for 2013 MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand ...

“Anës Luginës së Preshevës”!?

“Anës Luginës së Preshevës”!?

Fadil LUSHI Të nderuar miq! Këtë shkrim a shkarravinë do ta filloj me ca vargje të poezisë ...

Njohja e Kosovës, kusht përfundimtar për hyrjen e Serbisë në BE

Njohja e Kosovës, kusht përfundimtar për hyrjen e Serbisë në BE

Serbia do të jetë e detyruar të arrijë marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën për ...

Shqiptaret ne Britani

Zgjedhja e Editorit

Diaspora

Noel Malcolm nderohet nga Mbretëresha Elizabeth e II-të me titullin “Sir”.

  Gazetat Britanike The Times dhe The Daily Telegraph të datës 31 Janar 2013 kanë publikuar listën e personave të nderuar, nga Madhëria e Saj Elizabeta e II-të, Mbretëreshë ...Full Article

Ish-ambasadori Britanik ne Serbi: Te bashkohen Kosova dhe Shqiperia

Askush ndër politikanët shqiptarë nuk ka përmendur mundësinë e bashkimit të kufinjve të dy kombeve shqiptare në Ballkan, Shqipëri-Kosovë, por britaniku Ivor Roberts e sheh këtë jo vetëm të mundshme, ...Full Article

The Albanian newspaper in London 23rd of December 2013

Full Article

Një sukses i madh i artistëve shqiptarë në Londër

  Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Londër, në kuadër të veprimtarive të saj për Diplomacinë Kulturore dhe promovimin e vlerave të vendit tonë, organizoi me datën 16 dhjetor ...Full Article

The Albanian newspaper in London 10th of Decembre 2013

The Albanian newspaper in London 10h of Decembre 2013 by shefdomiFull Article

Koncert me 16 Dhjetor 2013 në Royal College of Music

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Londër, në kuadër të veprimtarive të saj për diplomacinë kulturore dhe promovimin e vendit tonë, organizon koncertin:  NOTES ON ALBANIA  Vendi: Royal College ...Full Article

Urim me rastin e 101 vjetorit të Pavarësisë!

Nga Lirim Greiçevci Ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Kosovës në Mbretërinë e Bashkuar dhe Republikën e Irlandës Të nderuar bashkatdhetarë, Këtë vit Shqipëria po e shënon 101 vjetorin ...Full Article

Festohet 28 Nëntori në Ambasadën shqiptare në Londër

Me rastin e 28 Nëntorit, përvjetorit të 101-të të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Ambasada Shqiptare në Londër në bashkëpunim me Shoqatën Anglo-Shqiptare, organizuan shfaqjen e filmit Skënderbeu të ...Full Article

GEZUAR DITËN E FLAMURIT

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar i uron tërë bashkatdhetarëve tanë në këtë vend: GEZUAR DITËN E FLAMURIT! Kjo ditë na jep mundësinë të reflektojmë ndaj ...Full Article

The Albanian in London 25th of November 2013

The Albanian in London 25th of November 2013 by shefdomiFull Article

Promovohen talentet e reja shqiptare në Londër

Më 2 Nëntor 2013, Ambasada e Republikës së Shqipërisë organizoi një takim me fëmijët më të talentuar të shqiptarëve me banim në Londër. Takimi kishte për synim të evidentojë ...Full Article

The Albanian in London 25th of September 2013

The Albanian in London 25th of October 2013 by shefdomiFull Article

Të braktisur apo braktisës?

Petrit Kuçana  Nuk ishte aq shumë befasuese shifra e dhënë nga zëdhënësi i KQZ-së në Kosovë z.Valmir Elezi. U duk si dritëhije që përmbysi në njëfarë mënyre shifrën 0 ...Full Article

Takim me shkrimtarin Arbër Ahmetaj

Ambasada Shqiptare në Londër, në bashkëpunim me shoqatat shiptaro – britanike, shkrimtarë dhe lexues që jetojnë në Britaninë e Madhe, organizoi para disa kohësh një takim me shkrimtarin Arbër ...Full Article

Libri “Edith dhe Unë” promovohet në Ambasadën Shqiptare në Londër

Më 2 tetor 2013, në Ambasadë, në bashkëpunim me Shoqatën Anglo-Shqiptare, u organizua një prezantim dhe bisedë mbi librin “Edith dhe Unë” i autores britanike Elisabeth Gowing, në praninë ...Full Article

“Katër Stinët e Botës”: bashkëpunim i frytshëm i Ambasadës, kompozitores Roxanna Panufnik dhe Orkestrës së RTSH

Orkestra e Radio Televizionit Shqiptar me dirigjent Artan Liçaj dhe solist Lorenc Radovani luajti me 13 shtator 2013 në sallën e Universitetit të Arteve në Tiranë veprën madhore “Katër ...Full Article

Udhëtimi im

Të mrekullueshme, në kufijtë e të pabesueshmes janë historitë e shqiptarëve të Britanisë në “Udhëtimi im” Faleminderit miq për çdo sugjerim që keni bërë. Vazhdoni të na sugjeroni për ...Full Article

Si ta ndihmoni fëmijën rreth mësimit?

  Në mënyrë që prindërit t’u ndihmojnë fëmijëve të tyre që të mësojnë më lehtë dhe më shpejt, fillimisht duhet bërë orarin e ditës së tij të punës. Nëse ...Full Article

Januzaj shënon golin e parë për United

Mesfushori sensacional shqiptar, Adnan Janzuaj, e ka realizuar golin e tij të parë për ekipin e parë të Manchester Unitedit në ndeshjen miqësore ndaj Kitchees. United që po qëndron ...Full Article

ERMONELA JAHO – “DALLËNDYSHJA” E PUÇINIT (LA RONDINE), NË COVENT GARDEN OPERA HOUSE, LONDER

Nga Mal Berisha* 17 korrik 2013.  Teatri londinez – Covent Garden Opera House – vazhdon jetën e tij të përditshme. Në njerën anë të tij, në skene ka mbledhur ...Full Article

Soprano Ermonela Jaho dhe balerini Kledi Kadiu vizitojnë Ambasadën Shqiptare

Më 04 korrik 2013, vizituan Ambasadën e RSH-së në Londër dy artistë të shkëqyer shqiptarë me famë botërore, sopranoja Ermonela Jaho dhe balerini Kledi Kadiu. Ambasadori i RSH-së në ...Full Article

Në parlamentin anglez për Gjuhën Shqipe

Nga Flutura Zhuta E hëna e parë e Qershorit këtë vit solli një aktivitet që do të mbahet mend gjatë, në Londër. Në një nga sallat e “House of ...Full Article
Page 1 of 1112345678910...Last »