Meda me revole në dorë

Meda me revole në dorë

  Këngëtar i mirënjohur, Muhedin Përgjegjaj, i njohur si Meda, në një foto të siguruar nga Indeksonline, ...

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

Duka: Asnjë kosovar nuk largohet nga Kombëtarja

    Presidenti i FSHF-së, Armand Duka është i bindur se asnjë kosovar nuk do të largohet ...

Baresi: Seedorf mund të dështojë

Baresi: Seedorf mund të dështojë

    Ish-kapiteni i Milanit, Franco Baresi beson se trajneri i ri Clarence Seedorf do të përballet ...

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

Nga Bardhyl Ukcamaj Kohët e fundit është ndërtuar në Shkup (mbi rrënojat e qytetit të vjetër Tauresium) ...

Shqiptaret ne Britani

Zgjedhja e Editorit

Koment

The Albanian newspaper in London 23rd of December 2013

Full Article

The Albanian in London 25th of November 2013

The Albanian in London 25th of November 2013 by shefdomiFull Article

The Albanian in London 25th of September 2013

The Albanian in London 25th of October 2013 by shefdomiFull Article

Nisma e Shpresa Programme për Gjuhën Shqipe po bëhet realitet

 Mirela Sula Shqiptarët që jetojnë në Britanine e Madhe, tashmë e dinë fushatën që ka ndërmarrë ‘Programi Shpresa’ për gjuhën shqipe, një nga organizatat më të mëdha në Londër ...Full Article

Të përzgjedhurit e pazgjedhur…

The Albanian U zgjodhën? Jo në Shqipëri jo, këtej në Britani, në Londër. Nga njoftimet në rrjetet sociale bëhet e ditur se disa shoqata kanë zhvilluar AGM (Anual General ...Full Article

Struktura e të menduarit ekonomik Shqiptar – a ekziston ?

 Nga Emanuel Bajra Nuk është mirë ta fillosh një kolumne (të natyrës unë që iu kam nënshtruar ta bëjë) me kritika e asercione të fjalëve të mëdha ekonomike. Ose ...Full Article

Pse mos të mbrohet tema e doktoraturës nga etno-muzikologjia në Kosovë ?

 Prof.dr.sc.Akil Mark Koci Kjo temë aktuale është dashur të shtrohet më herët sepse ndihet nevojë e madhe e mungesës së këtij kuadri neper institucionet tona muzikore siç janë: Shkollat ...Full Article

Atyre që ruajtën këngën e djepit…

Petrit Kuçana Ishin vetëm valët e Radio Tiranës që përçonin fjalën shqip, ndonëse ishte e pamundur që të shkoqitej ai tingulli i mëmëdheut nga propaganda komuniste. Ishte e vetmja ...Full Article

“Kryetarët” janë shërbëtorë dhe jo pronarë të shoqatave

Redaksionale The Albanian Absolutisht nuk marrim përsipër të gjykojmë punën e asnjë shoqate bamirëse shqiptare në Britani, aq më tepër të marrim përsipër “konvertimin” e parave të marra me ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) 10th of March 2013

The Albanian in London 10th of March 2013 by Shef Domi   English: This is the print version of The Albanian newspaper in London, to read the version on ...Full Article

Udhëtimi im…

A përbën lajm kur një shqiptar i ardhur vetëm para pak vitesh në Mbretërinë e Bashkuar, si refugjat, pa ditur të thotë as “mirëmëngjesi” apo “kam uri”, dhe ka ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) 25th of January 2013

The Albanian London 25th of January 2013 by Shef Domi English: This is the print version of The Albanian newspaper in London, to read the version on a full ...Full Article

FORCIMI I IDENTITETIT

Nga Bashkim Metalia Paradigma e identitetit është një proces që personifikon jo vetëm vitalitetin, por në të njëjtën kohë tregon dhe përvetësimin e trashëgimisë kombëtare në tërësinë e tij. ...Full Article

AWN, 8 Kongrese Mbarekombetare ne 8 muaj

Pas nje udhetimi maraton këtë vit Jubilar Kombëtarë, Rrjeti Global i Gruas Shqitpare (Albanian Women Network – AWN), arriti nje rezultat spektakolar – 8 Kongrese Mbarekombetare ne 8 muaj ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) London 25th of September 2012

The Albanian London 25th of September 2012 English: This is the print version of The Albanian newspaper in London, to read the version on a full size please click here, or ...Full Article

Mbrëmja lamtumirëse për Ambasadorin Hamiti në Londër

Të hënën, më 17 shtator 2012, në ambientet e klubit “The Travellers Club” në Londër u mbajt një mbrëmje lamtumirëse për Ambasadorin Muhamet Hamiti, me rastin e përfundimit të ...Full Article

Le ta dijë Evropa mbarë, tash e mbas s’jemi shqiptarë!

Mark Krasniqi Kështu këndon gjeli mbaje koshit, një këngë të re të Halil Matoshit Për të na zhdukur si komb, Serbia e Greqia dhe kisha ortodokse e tyre, na ...Full Article

Mitrovicë, dyshime për një varrezë masive

  Eshtra njerëzish janë gjetur të shtunën gjatë punimeve në ndërtimin e një objekti para hyrjes së spitalit të ri në Mitrovicë, me ç’rast dyshohet për varrezë masive në ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) London 20th of May 2012

Ne Numrin e ri te gazetes The Albanian ne Londer do te mund te Lexoni! 1 – DERA E GABUAR E ALEANCËS 2 – RITA ORA KRYESON TOP-LISTËN E ...Full Article

Rita Ora, Ambasadore Nderi e Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës pritet ta emërojë këngëtaren Rita Ora si Ambasadore Nderi të Republikës së Kosovës nëpër botë. Një burim nga Ministria e ...Full Article

Topi (S)mundet

The Albanian Dukej se ishte i penduar teksa hyri në ambientet e ambasadës shqiptare në Mbretërinë e Bashkuar. Mbase në ndërgjegje i rëndonte injorimi që i kishte bërë komunitetit ...Full Article

The Albanian newspaper (Print Version) London 5th of May 2012

Ne Numrin e ri te gazetes The Albanian ne Londer do te mund te Lexoni! 1 – Topi (S)mundet Nga The Albanian 2 – A ËSHTË GJALLË DEMOKRACIA? nga ...Full Article
Page 1 of 3123