You are here: Home » Archives for January 2014

Monthly Archives: January 2014

Dushani në Tauresium-in e Justinianit

January 27th, 2014 (0)
Nga Bardhyl Ukcamaj Kohët e fundit është ndërtuar në Shkup (mbi rrënojat e qytetit të vjetër Tauresium) busti i Stefan Dushanit, njërit prej pushtueseve mizor dhe më të urryer të shqiptarëve të vjetër, kryesisht katolikë. Dhe jo vetëm të ...

MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand Index

January 27th, 2014 (0)
UK’s Most Improved Brands for 2013 MoneyGram Listed as One of the Best According to YouGov Brand Index London, UK 24th January 2014 – MoneyGram, a leading globalmoney transfer and payment service company was ranked 2nd as UK’s most improved brand, outperformed ...

“Anës Luginës së Preshevës”!?

January 21st, 2014 (0)
Fadil LUSHI Të nderuar miq! Këtë shkrim a shkarravinë do ta filloj me ca vargje të poezisë “Anës lumenjve” të Fan S. Nolit, ku ai i këndon vatanit dhe miletit. “Ku e lam’ e ku na mbeti, Vaj-vatani e ...

Njohja e Kosovës, kusht përfundimtar për hyrjen e Serbisë në BE

January 21st, 2014 (0)
Serbia do të jetë e detyruar të arrijë marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën për të mbyllur procesin negociator me Bashkimin Europian, ka deklaruar Tanja Mishçeviq, kryenegociatorja e Serbisë me BE-në, transmeton. “Njoha e pavarësisë së Kosovës ...

Passwordi më i keq për tu përdorur

January 21st, 2014 (0)
  SplashData ka bërë një klasifikim të password-eve më të këqinj të vitit 2013. Në krye të klasifikimit si passwordi më i keq renditet kombinimi i numrave “123456”, ndërsa në vendin e dytë si passwordi më i keq vjen ...

Shqiptarët shpëtojnë Gruevskin?!

January 21st, 2014 (0)
Mersel BILALLI Një përrallë kineze flet se si një djalosh me emrin Sjao Li kisht jetuar pa prindër dhe në varfëri. Për te ishin kujdesur fqinjë përreth, madje edhe duke e shkolluar. Një ditë, gjersa Li ishte këthyer nga ...

Deklarata “bombë” e Mishel Obamës, çifti do të divorcohet

January 20th, 2014 (0)
  Ditëlindja e Mishel Obamës nuk kaloi siç pritej, nën tingujt e muzikës dhe në një atmosferë festive, por mes një situate tepër të tensionuar dhe me një deklaratë bombë në lidhje me divorcin e presidentit Obama me gruan ...

Mourinho: Januzaj do të bëhet një lojtar i famshëm

January 19th, 2014 (0)
  Është menaxheri i Chelseas, Jose Mourinho trajneri i radhës që ka thurur elozhe për super talentin shqiptar të Manchester United-it, Adnan Januzajn.   Chelsea dhe United do të ndeshen sonte në ‘Stamford Bridge’ në kuadër të Premier Ligës ...

Dashuria mes shqiptarit e irlandezes, po sfidon ferrin e burgut të Kretës

January 19th, 2014 (0)
  Julie Marku mendoi se i kishte të gjitha, ajo ishte martuar me njeriun e ëndrrave të saj dhe po shpresonte që së shpejti ta shtonte familjen e saj edhe me një fëmijë. Por, bota e gruas nga Co ...

Gjykata: Michael Jackson vrau veten

January 19th, 2014 (0)
  Mbreti i Popit, Michael Jackson vrau veten duke marrë doza të mëdha ilaçesh. Ky është përfundimi në të cilin ka arritur një gjykatë Apeli në Kaliforni të SHBA. Tashmë çështja shkon në favor të doktorit të tij personal, ...

Rezarta prezanton për herë të parë vogëlushen Hera

January 19th, 2014 (0)
  Ka disa muaj që ka ardhur në jetë vogëlushja Hera, ndërkohë që këngëtarja Rezarta Shkurta vetëm disa minuta më parë e ka prezantuar me miqtë dhe fansat e saj në rrjetin social “Facebook”. Më parë Rezi ka postuar ...

Redford: Oskarët? Çështje biznesi

January 19th, 2014 (0)
  Aktori veteran, Robert Redford, thotë se nuk shqetësohet se nuk është nominuar këtë vit për çmimin Oskar, sepse mendon se Akademia që ndan këto çmime e ka në plan të dytë talentin.   “Hollywoodi është ai që është. ...

Barack Obama lidhje me Jennifer Aniston?

January 19th, 2014 (0)
  Skandali i lidhjes së Presidentit të Francës François Hollande me aktoren Julie Gayet, duke tradhtuar kështu partneren e tij, duket se nuk i intereson dhe aq mediave franceze, ose të paktën kështu shkruan revista “Economist”.   Në numrin ...

Investo çdo ditë në martesën tënde

January 19th, 2014 (0)
  Ka detaje, të cilat nëse lihen pas dore, rrezikojnë të humbasin, e bashkë me to, edhe një pjesë e mirë e zakoneve që ndoshta janë edhe pjesa më e bukur e marrëdhënies suaj.   Nuk është e rëndësishme ...

Ja se pse Ramushit i thonë Rambo!

January 19th, 2014 (0)
  Pas një jave me plot akuza, sot, Ramush Haradinaj ka vendosur të ecë nëpër Parkun e Gërmisë bashkë me bashkëshorten e tij, Anitën.   Kjo foto është postuar nga Anita në rrjetin social “facebook”, çka tregon se çifti ...

Interneti, si shkak i prishjes së kurorës

January 19th, 2014 (0)
  Së paku dhjetë për qind nga 90. 000 çifte bashkëshortore çdo vit kërkon këshilla nga organizata “Relate”, duke u ankuar në internetin si shkaktarin kryesor të mospajtimeve në bashkëshortësi.   Interneti është bërë shkaktar i rëndësishëm në prishjen ...

Beyonce rikthehet provokuese

January 18th, 2014 (0)
  E zhytur në një fushatë joshje mediatike, Beyonce duket e vendosur të rikuperojë kohën e humbur ndër vite.   Pak ditë më parë, në një intervistë, këngëtarja rrëfeu se është treguar vazhdimisht e kujdesshme me paraqitjet e saj ...

iPhone 6 do të jetë me përmasa më të mëdha

January 18th, 2014 (0)
  Brezi i ardhshëm i iPhone do të vijë me përmasa më të mëdha. iPhone 6 do të ketë një ekran 5.5 inç dhe i Watch do të ketë një ekran 1.3 inç.   Kompania e kërkimeve DisplaySearch ka ...

Melihate Tërmkolli: Isa Mustafa e urrente Ibrahim Rugovën

January 18th, 2014 (0)
Partia e Ramush Haradinajt vazhdon të mbetet në kundër-ofensivë. Melihate Tërmkolli, anëtare e Kryesisë së AAK-së, i është përgjigjur akuzvave ndaj Ramush Haradinajt bërë së fundi nga LDK-ja dhe Donika Gërvalla, e afërt me këtë parti. Në një intervistë ...

Kosova ende pa kodin IBAN

January 18th, 2014 (0)
Pas përdorimit të SWIFT kodit bankar të Republikës së Kosovës nga institucionet financiare në vend, autoritetet kompetente në Prishtinë janë në përpjekje të pajisen edhe me Numrin Ndërkombëtar të Llogarisë Bankare, i njohur me shkurtesën IBAN, bëjnë të ditur ...

MASHT ka ndarë 580 mijë euro për kërkime shkencore

January 18th, 2014 (0)
Ministria e Arsimit ka ndarë për këtë vit 580 mijë euro për veprimtaritë kërkimore shkencore. Ndërsa, Universiteti i Prishtinës, ende nuk ka ndarë ndonjë buxhet të caktuar për shkencën. Zyrtarë të këtyre institucioneve thonë se me këto mjete do ...

Princi Harry refuzon mbretëreshën

January 17th, 2014 (0)
    Si përfundim mjekrën e mbajti. Princi Harry është parë në Londër së bashku me të dashurën e tij 24 vjeçare me të cilën shoqërohet prej afro 1 viti e gjysëm, Cressida Bonas, për një darkë private mes ...
Page 1 of 9123456789